Wsparcie dziecka w terapii

Rodzic potrzebny jest zawsze!

   Jesper Juul znamienity pedagog, terapeuta rodzinny powiedział: „Dzieci potrafią same dać sobie radę z wieloma rzeczami. Same, ale nie osamotnione. Potrzebują ojca i matki, którzy w nie wierzą nawet wtedy, gdy nikt już w nie nie wierzy.”  Zwłaszcza, gdy w życiu dziecka dzieje się coś ważnego, trudnego, nowego. Zwłaszcza wtedy, gdy potrzebna jest terapia.

   Postawa rodzica bardzo często determinuje postawę dziecka do terapii. Pamiętaj, że od tego w jaki sposób Ty zareagujesz na potrzebę terapii dziecka, czy na zasady kontaktu terapeutycznego w dużej mierze będzie zależała reakcja twojego dziecka. Ważne jest aby nadać ważność terapii dziecka, dbać o właściwe jej warunki, przygotowanie dziecka, czy też wsparcie po sesjach. Pamiętaj, że lekceważące komentarze, czy dowcipkowanie z tej formy pomocy może spowodować u dziecka brak poczucia bycia ważnym, czy poczucie minimalizowania przez Ciebie problemów dziecka. Jesteś naprawdę ważny! W Twoich oczach przegląda się dziecko – zawsze, gdy się boi – chcąc wiedzieć: JESTEM! Ochronię Cię, gdy czegoś pragnie – móc wierzyć że ma do tego prawo, czy gdy ma nadzieję – że warto ją mieć. Gdy Ty uwierzysz, że terapia pomoże Twojemu dziecku, to ono także w to uwierzy, będzie zmotywowane i gotowe do pracy, zaangażowane.

  Czasem możesz się bać o to, że terapeuta staje się kimś ważnym dla twojego dziecka, możesz obawiać się czy nawet kimś ważniejszym i bliższym od Ciebie. To normalne uczucie, które często mają rodzice dzieci będących w terapii. Wiedz, że dobry terapeuta nie próbuje zastąpić rodzica, a jedynie go wesprzeć w zrozumieniu potrzeb dziecka, odkryciu jego trudności i towarzyszeniu mu, gdy Tobie braknie sił, gdy nie wiesz co zrobić, gdy przychodzi taki czas, że trudno Tobie i dziecku być ze sobą blisko…

Pamiętaj, że czas terapii dziecka jest też dobrym czasem rozpoczęcia własnej terapii czy też szukania pomocy, wsparcia rodzicielskiego. Wielu rodziców korzysta z pomocy specjalistów właśnie wtedy.
Gdy sam korzystasz z pomocy dajesz przykład swojemu dziecku, że to jest w porządku i że każdy ma prawo do otrzymania takiego wsparcia, uczysz je tym samym jak sobie radzić z różnymi trudnościami.

Może Cię zainteresować:
Najczęściej zadawane pytania dotyczące terapii dziecka ?
Zasady wsparcia dziecka w korzystaniu z terapii online